Rodzaje serwisów internetowych

Serwisy internetowe różnią się między sobą między innymi przeznaczeniem oraz warstwą techniczną. Na rynku pojawia się zatem ich kilka rodzajów. Wśród tych najpopularniejszych znajdziemy między innymi:

Portal

Celem portalu internetowego jest zachęcenie użytkownika, do wybrania go na stronę startową w przeglądarce internetowej. Tego typu portale bardzo często posiadają szeroko rozbudowaną treść informacyjną oraz rozrywkową. Co więcej umożliwia jego użytkownikom założenie na nich konta pocztowego. Przyglądając się bliżej warstwie technicznej zauważymy, że portal składa się z prostego interfejsu, dużej ilości grafik oraz reklam.

Najpopularniejsze portale to między innymi:

  • onet.pl

  • wp.pl

Vortal

W tym przypadku mamy do czynienia z serwisem, który obfituje w specjalistyczną treść skierowaną do konkretnej grupy docelowej. W warstwie technicznej dysponują one między innymi profesjonalnie skomponowana wyszukiwarką, pozwalającą na szybkie i proste przeszukiwanie bazy danych. Ze względu na swoją konstrukcję umożliwiają także utrzymywanie stałych relacji z użytkownikami. Jednym z takich vortali jest na przykład nowymarketing.pl.

Blog

W dzisiejszych czasach jest to jedne z popularniejszych serwisów internetowych. Prowadzeniem bloga zajmują się zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Ze względu na swoją dostępność, są doskonałą platformą wzajemnej komunikacji z pozostałymi użytkowaniami internetu. Blogi najczęściej skierowane są do konkretnej grupy osób zainteresowanych danymi produktami czy usługami. Konstrukcja bloga opiera się między innymi na artykułach raz wewnętrznej wyszukiwarce, dzięki której nawigacja po stronie jest znacznie uproszczona.

Bloga to obecnie jedno z najchętniej wybieranych narzędzi budowania wizerunku. Decydując się na skuteczny marketing firmy bardzo chętnie inwestują w regularne prowadzenie bloga, ponieważ stwarza to możliwość edukacji klientów, w tym informowania o nowych promocjach czy ofertach. Stawarza także możliwość wymiany komentarzy i interakcji jego użytkowników.